17 października Dniem Walki z Rakiem Piersi w Polsce

Od lat już październik jest Miesiącem Walki z Rakiem Piersi. 17 października zaś jest oficjalnym Dniem Walki z Rakiem Piersi w Polsce ustanowionym przez Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego w 1997r.

Dane statystyczne są zatrważające. W Unii Europejskiej co 2 minuty wykrywany jest rak piersi u kobiety. Co 6 minut jedna z nich umiera. W skali roku daje to liczbę 88,5 tys. śmiertelnych ofiar tego najczęściej, po raku płuc, atakującego nowotworu. W Polsce wykrywa się ok. 14 tys. przypadków zachorowań rocznie. Prawie połowa z chorujących umiera. Przyczyną jest zwykle zbyt późne wykrycie nowotworu.

Wiąże się to z niską wiedzą społeczną na jego temat, która automatycznie rodzi irracjonalny lęk. Wciąż bowiem w świadomości społecznej rak piersi pozostaje chorobą tabu, o której nie chcemy i nie umiemy rozmawiać.

W ramach obchodów tego Polskiego Dnia Walki z Rakiem Piersi w Naszym Szpitalu były przeprowadzone warsztaty prawidłowej samokontroli piersi. Poradą i wiedzą służyli pracownicy szpitala jak i członkinie stowarzyszenia „AMAZONEK” w Bartoszycach. W holu przy wejściu głównym zorganizowane było stoisko gdzie można uzyskać było informacje i otrzymać materiały edukacyjne. Osoby chętne skorzystały z badania wykonywanego w Gabinecie Ginekologicznym na Izbie Przyjęć prowadzonego przez wykwalifikowany personel medyczny. Z badań skorzystało 71 osób.

 

< >
<
>

Partnerzy