Oddział Chorób Płuc

×

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /includes/menu.inc).

Oddział Chorób Płuc, istniejący od 1945r., ponownie rozpoczął swoją działalność w styczniu 2023r. Po generalnym remoncie i przebudowie stał się nowoczesnym oddziałem wyposażonym w specjalistyczny sprzęt, który zapewnia komfortowe warunki dla przebywających w nim pacjentów. Modernizacja ułatwia także profesjonalną pracę personelowi medycznemu. Oddział dysponuje łącznie 19 łóżkami, których bazę tworzą m.in. trzyosobowe sale z własnymi węzłami sanitarnymi, sala intensywnego nadzoru pulmonologicznego z trzema stanowiskami umożliwiającymi kompleksowe monitorowanie pacjenta oraz izolatka z własnym węzłem sanitarnym, specjalistyczną wentylacją i śluzą.

W oddziale zajmujemy się diagnostyką i leczeniem chorób układu oddechowego w tym nowotworami, zapaleniami płuc i opłucnej, chorobami obturacyjnymi (astma oskrzelowa i POChP), chorobami śródmiąższowymi oraz niewydolnością oddechową. Pacjentów z niewydolnością oddechową prowadzimy stosując tlenoterapię, wysokoprzepływową tlenoterapię donosową (HFNOT), nieinwazyjną wentylację mechaniczną (NIV) a także kwalifikujemy pacjentów do domowego leczenia tlenem (DLT) oraz do NIV w warunkach domowych.

 

Diagnostykę wykonujemy w oparciu o Pracownie: Diagnostyki Obrazowej (RTG, TK, USG), Nieinwazyjnej Diagnostyki Kardiologicznej (spirometria, echokardiografia), Endoskopową (bronchoskopia) oraz MRI.

 

Oddział współpracuje z innymi ośrodkami w tym głównie z Warmińsko-Mazurskim Centrum Chorób Płuc w Olsztynie.

Liczba łóżek w oddziale: 
19
Informacje dla pacjenta: 

Do oddziału przyjmowani są pacjenci w trybie planowym ze skierowaniem od lekarza po wcześniejszym uzgodnieniu terminu. Pacjent powinien zgłosić się do Izby Przyjęć i zabrać ze sobą pełną posiadaną dokumentację medyczną, spis przyjmowanych leków (a także własne leki specjalistyczne) oraz rzeczy osobiste.

Pacjenci na umówiony termin bronchofiberoskopii powinni zgłosić się na czczo do Izby Przyjęć o godz. 8:00. Wypis następuje w tym samym dniu najwcześniej 2 godz. po badaniu.

 

Pacjenci ze skierowaniem w trybie pilnym powinni zgłosić się do Izby Przyjęć, gdzie po zbadaniu przez lekarza i wykonaniu ew. badań dodatkowych zostanie podjęta decyzja o dalszym postępowaniu.

 

Odwiedziny pacjentów odbywają się codziennie, preferowane godziny odwiedzin: 11:00-18.00. Jednocześnie mogą odwiedzać pacjenta 2 osoby, bez objawów infekcji.

 

Wypisy pacjentów wydawane są zazwyczaj w godz. 13-15:00 po wcześniejszym poinformowaniu pacjenta lub jego rodziny. Pacjenci leżący lub z dysfunkcjami narządu ruchu uniemożliwiającymi korzystanie ze środków transportu publicznego odwożeni są transportem sanitarnym.

< >
<
>

Koordynator/ Kierownik

lek. Artur Jabłoński - specjalista chorób płuc i chorób wewnętrznych

Lekarze/ kadra

lek. Bogusława Mordasewicz-Dopierała - Zastępca Koordynatora oddziału Chorób Płuc, lekarz chorób wewnętrznych, specjalista chorób płuc, alergolog

Pielęgniarka/ Położna oddziałowa

Pielęgniarka/Położna Oddziałowa: 
Agnieszka Paklepa - p.o. pielęgniarki oddziałowej, specjalista pielęgniarstwa geriatrycznego
Z-ca Pielęgniarki / Położnej Oddziałowej: 
Barbara Świercz - specjalista pielęgniarstwa zachowawczego
Telefony: 

Lekarze: (89) 675 22 38

Pielęgniarki: (89) 675 22 37

Partnerzy