Dział Diagnostyki Obrazowej

×

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /includes/menu.inc).

Dział wykonuje badania na potrzeby naszego szpitala jak i szpitali z sąsiednich powiatów. Świadczy usługi dla podmiotów leczniczych takich jak Poradnie POZ, Ambulatoryjna Opieka Specjalistyczna, ambulatoria instytucji MON i MSW.

Dział Diagnostyki Obrazowej posiada kontrakt z Warmińsko-Mazurskim Oddziałem NFZ na wykonywanie badań tomografii komputerowej.Corocznie wykonuje się w naszej placówce ok. 6000 badań USG, ok. 3500 badań tomografii komputerowej i ok. 20000 badań RTG.

Badania są wykonywane przez całą dobę na potrzeby szpitala.

Na potrzeby pacjentów ambulatoryjnych badania są wykonywane w godzinach:

TOMOGRAFIA KOMPUTEROWA 8.00-16.00 w dni robocze
RTG 8.00-20.00 w dni robocze.
USG  8.00-16.00 w dni robocze

 

Wykonywane zabiegi, badania, usługi: 

Tomografia komputerowa

Tomografia komputerowa jest nowoczesną techniką diagnostyczną, która pozwala na uwidocznienie narządów ciała ludzkiego. Aparatura tomograficzna wykorzystuje promienie rentgenowskie, te same, które mają zastosowanie w radiologii klasycznej, dlatego wymagane jest skierowanie od lekarza klinicysty.

Badania tomografii komputerowej z podaniem środka kontrastowego wymagają wcześniejszego przygotowania. Pacjent musi być na czczo (bez jedzenia) na 6 godzin przed badaniem oraz powinien być odpowiednio nawodniony (płyny obojętne – np. woda przegotowana, niegazowana).

Diagnostykę z użyciem tomografii komputerowej wykorzystuje się do rozpoznawania m.in. schorzeń:

  • centralnego układu nerwowego
  • narządów jamy brzusznej i klatki piersiowej
  • układu kostno – stawowego
  • zmian nowotworowych
  • patologii naczyniowych poprzez zastosowanie opcji Angio – TK

RTG 

RTG to technika obrazowania wykorzystująca promieniowanie rentgenowskie (promieniowanie X). Badanie RTG należy do nieinwazyjnych metod badań obrazowych jednak z powodu szkodliwości promieniowania nie może być nadużywane i jest wykonywane tylko na podstawie skierowania od lekarza. Badanie RTG jest krótkie, bezbolesne i nie wymaga specjalnego przygotowania (z wyjątkiem prześwietlenia kręgosłupa lędźwiowego, miednicy, jamy brzusznej i urografii). Pacjentki w ciąży powinny bezwzględnie powiadomić o tym biały personel (lekarz, pielęgniarka, technik).

USG

Badanie ultrasonograficzne (USG) - jest najbardziej popularną i mającą szerokie zastosowanie w diagnostyce chorób metodą obrazowania wnętrza ciała. Badanie jest nieinwazyjne, bezpieczne i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego przeprowadzenia, dlatego może być powtarzane w krótkich odstępach czasowych.

Wyposażenie oddziału/jednostki: 

Uruchomiony po remoncie i modernizacji w czerwcu 2017 r. Dział Diagnostyki Obrazowej został wyposażony w najnowszej generacji aparaturę diagnostyczną:

  • tomograf komputerowy GE Optima CT 540 16 - rzędowy pozwalający na wykonywanie szerokiego spektrum badań, z wyjątkiem badań kardiologicznych,
  • aparat rentgenowski Clisis Exel Systems Telekomando służący do badań kontrastowych,
  • aparat rentgenowski cyfrowy Samsung GC85A do badań kostno-płucnych oraz szeroko pojętej klasycznej diagnostyki RTG,
  • aparat RTG jezdny SHIMADZU Mobile Art Plus Lumina do wykonywania badań rtg przy łóżku pacjenta lub w warunkach SOR
  • aparat ultrasonograficzny Medison Accuvix V20 skaner RTG CR Konica-Minolta Regius.

Pracownia została wyposażona w cyfrowy aparat USG z opcją 3D dzięki współfinansowaniu z środków RPO Warmia i Mazury 2007-2013.

 

Informacje dla pacjenta: 

Rejestracja

Rejestrujemy Pacjentów osobiście, za pośrednictwem osób trzecich oraz telefonicznie pod nr (89) 675 22 88.

W przypadku rejestracji telefonicznej zwracamy się z prośbą o zgłoszenie się w najbliższe dni do rejestracji osobiście ze skierowaniem. Wówczas Pacjenci ze strony personelu medycznego uzyskują dokładne wytyczne jak powinni przygotować się do badania.  

W przypadku rejestracji telefonicznej na badania tomografii komputerowej pacjent, który zostanie wpisany na listę oczekujących na świadczenie ma obowiązany dostarczyć oryginał skierowania do dwóch tygodni od dnia wpisania na listę (rejestracji).

Tomografia komputerowa

Przebieg badania TK 

Badanie tomografii komputerowej składa się z kilku etapów.  Podczas rejestracji Pacjent otrzymuje niezbędne informacje jak przygotować się do badania. Najczęściej informacje dotyczą tego czy być na czczo, czy wykonać przed badaniem test wydolności nerek, ewentualnie jakie leki odstawić przed badaniem.Najczęściej informacje dotyczą tego czy być na czczo, czy wykonać przed badaniem test wydolności nerek, ewentualnie jakie leki odstawić przed badaniem. Po zarejestrowaniu i zgłoszeniu się Pacjenta na badanie, weryfikowane są dane personalne i medyczne na skierowaniu. Upoważniony personel pracowni przeprowadza wywiad dotyczący ewentualnych przeciwwskazań i schorzeń mogących mieć wpływ na przebieg badania. W zależności od wskazań do badania, lekarz radiolog wybiera i akceptuje najbardziej optymalną diagnostycznie procedurę badania. Jeżeli do badania potrzebne będzie podanie dożylnie środka cieniującego, konieczne jest wkłucie do żyły i założenie wenflonu. Po ułożeniu Pacjenta w tomografie wykonuje się skanowanie ciała w wybranym zakresie. Jest to procedura całkowicie bezbolesna. Podczas podawania środka cieniującego, Pacjent może odczuwać przejściowe uczucie ciepła lub parcia na pęcherz, ewentualnie mogą towarzyszyć temu niewielkie mdłości. Kolejnym etapem jest analiza wykonanego badania przez lekarza specjalistę w zakresie diagnostyki obrazowej, wykonanie obróbki cyfrowej otrzymanych obrazów, a następnie opisu oraz dokumentacji z badania. Na koniec do rąk Pacjenta i lekarza kierującego trafia opis badania – medyczna analiza otrzymanych obrazów oraz dokumentacja zdjęciowa zapisana na płycie CD

Przygotowanie do badania

  • Na 6 godzin przed planowanym badaniem należy pozostać na czczo, a na 2 godziny przed badaniem nic nie pić.
  • Osoby stale przyjmujące leki powinny je zażyć w dniu badania o zwykłej porze, chyba że zostały poinformowane wstrzymaniu przyjmowania na czas badania niektórych leków np. Metformina, Siofor, Metformax, Glucophage.
  • W przypadku badań TK jamy brzusznej i miednicy małej w większości przypadków podaje się doustnie środek kontrastowy. W tym celu należy zgłosić się przynajmniej na godzinę, do półtorej przed ustalonym terminem badania. Środek kontrastowy powinno się pić małymi łykami i powoli.
  • Na badanie prosimy ubrać wygodne, luźne ubranie bez metalowych dodatków (guzików, spinek, broszek).

W dniu badania

  • Prosimy zgłosić się na badanie 15 minut przed umówioną godziną badania. W przypadku badania jamy brzusznej lub miednicy, konieczne może być wypicie kontrastu i przyjście ok. 1 godziny wcześniej.
  • Badanie odbywa się na podstawie czytelnie wypełnionego przez lekarza skierowania.
  • Przed badaniem zostaniecie Państwo poproszeni o wypełnienie ankiety medycznej i zgody na badanie.
Na badania należy przynieść:
  • Skierowanie na badanie, w przypadku badań refinansowanych przez NFZ – dokumenty potwierdzające ubezpieczenie.
  • Wyniki wcześniejszych badań obrazowych wraz z kliszami lub płytami CD.
  • Wyniki badań dodatkowych - np. wypisy ze szpitala, wyniki USG.
  • Wyniki badania poziomu kreatyniny we krwi i/lub klirensu kreatyniny (GFR).
  • Osoby z nadczynnością tarczycy lub podejrzeniem powinny dostarczyć aktualny wynik TSH.

RTG kręgosłupa lędźwiowego, miednicy i jamy brzusznej

Przygotowanie do badania

  • Na badanie należy zgłosić się ze skierowaniem od lekarza. 
  • Dwa lub trzy dni przed badaniem powinniśmy zastosować dietę półpłynna. Nie należy jeść owoców, warzyw, słodyczy, ciemnego pieczywa ani pić soków oraz napojów gazowanych. Należy przyjmować Espumisan lub Esputicon 3 razy dziennie po 5 kapsułek (środek odgazowujący - dostępny w aptece bez recepty). W przeddzień badania nie należy jeść kolacji. W dniu badania należy pozostawać na czczo - nie jeść i nie pić minimum 6 godzin
  • W dniu poprzedzającym badanie należy przyjmować płyny obojętne (ok. 1½ l wody mineralnej niegazowanej, lekkiej gorzkiej herbaty).
  • Pacjenci z zaparciem powinni poinformować o tym lekarza kierującego, który w zależności od wskazań medycznych może zalecić zastosowanie preparatu przeczyszczającego. Preparat należy stosować zgodnie z ulotką.
  • Pacjenci z niedowagą – należy omówić przygotowanie z lekarzem kierującym na badanie.
  • W dniu badania należy zażyć wszystkie leki przyjmowane na stałe.
  • Pacjent powinien dostarczyć dokumentację wcześniej wykonanych badań obrazowych i karty informacyjne ze szpitala.

USG jamy brzusznej i układu moczowego

Przygotowanie do badania

Największą przeszkodą w prawidłowej ocenie narządów jamy brzusznej jest zaleganie treści pokarmowej i gazów w żołądku, dwunastnicy i jelitach. Aby wyeliminować te przeszkody, badanie musimy wykonywać na czczo.
  • Pacjent nie może nic jeść co najmniej przez 6 godzin przed badaniem.
  • Nie należy żuć gumy ani palić papierosów.
  • Pacjenci przyjmujący leki powinni je nadal przyjmować, popijając ½ szklanki wody, jednak nie później niż 1 godzinę przed badaniem.
  • Pacjenci z tendencją do wzdęć powinni zachować lekkostrawną dietę już trzy dni przed badaniem i trzy razy dziennie przyjmować po pięć kapsułek jednego z leków zmniejszających ilość gazów w jelitach (np.: Espumisan lub Esputicon), zaprzestając przyjmowania w dniu badania.
  • Na badanie należy przynieść wyniki poprzednich badań USG danej okolicy, lub wyniki innych badan - dotyczących tego problemu.
  • Aby ocenić pęcherz moczowy, wymagane jest jego wypełnienie w możliwie maksymalnym stopniu. Dopiero w takich warunkach można ocenić jego kształt oraz grubość i zarysy ścian. Aby spełnić te warunki, Pacjent powinien stawić się na badanie z pełnym pęcherzem, co najmniej jedną godzinę po wypiciu 1 do 1,5 litra niegazowanych płynów. Czas potrzebny na wytworzenie odpowiedniej ilości moczu jest równie ważny, co ilość wypitych płynów.

Urografia 

Przygotowanie do badania

  • Na badanie należy zgłosić się ze skierowaniem od lekarza.
  • Dwa dni przed badaniem Pacjent powinien zastosować dietę płynną bezcukrową. Należy przyjmować płyny obojętne (ok. 1½l, woda mineralna niegazowana, lekka gorzka herbata, kawa nie jest zalecana). Nie należy jeść owoców, warzyw, słodyczy, ciemnego pieczywa ani pić soków oraz napojów gazowanych. Należy przyjmować Espumisan lub Esputicon 3 razy dziennie po 5 kapsułek (środek odgazowujący - dostępny w aptece bez recepty). W przeddzień badania nie należy jeść kolacji. W dniu badania należy pozostawać na czczo - nie jeść minimum 6 godzin, nie ograniczając spożycia wody niegazowanej.
  • należy zażyć wszystkie leki przyjmowane na stałe.
  • Pacjenci leczeni preparatami Metforminy powinni zaprzestać jej przyjmowania na 48 godzin przed i na 24 godziny po badaniu.
  • Pacjent powinien dostarczyć dokumentację wcześniej wykonanych badań obrazowych i karty informacyjne ze szpitala.
  • Prosimy o bezwzględne poinformowanie lekarza o uczuleniu na środki kontrastowe, alergiach lub schorzeniach nerek.
  • Należy wykonać oznaczenie klirensu kreatyniny (GFR).
  • Pacjentki w ciąży powinny bezwzględnie powiadomić o tym biały personel (lekarz, pielęgniarka, technik).
  • Bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonania badania jest pierwszy trymestr ciąży. Drugi i trzeci trymestr są przeciwwskazaniem względnym - w zależności od wskazań medycznych. W razie wątpliwości Pacjentka powinna we własnym zakresie wykonać test ciążowy.
Informacje dodatkowe: 

Projekt

„Rozwój diagnostyki obrazowej w Szpitalu Powiatowym im. Jana Pawła II w Bartoszycach”

dofinansowany ze środków Europejskiego Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014–2020

Numer: RPWM.09.01.01-28-0009/17-00

Całkowita wartość projektu: 5 642 209,53 zł

Kwota dofinansowania: 3 748 366,62 zł

Projekt realizowany w okresie: 02.09.2016 r. – 29.12.2017 r.

Cel główny projektu: „Poprawa jakości i skuteczności leczenia pacjentów poprzez modernizację oraz zakup nowoczesnej aparatury medycznej z zakresu diagnostyki obrazowej w Szpitalu Bartoszyckim”

Cele szczegółowe:

  • Likwidacja konieczności przewożenia pacjentów na badania diagnostyczne- USG co wiąże się ze zmniejszeniem liczby powikłań, zakażeń i innych komplikacji medycznych
  • Skrócenie czasu dotarcia lekarza do pacjenta i udzielenie niezbędnej pomocy lekarskiej
  • Poprawa jakości procesu diagnostycznego, a tym samym:
    • prawidłowa klasyfikacja do leczenia
    • poprawa jakości kontroli pacjentów
    • poprawa standardów wykonywania badań obrazowych
  • Podniesienie skuteczności leczenia
  • Skrócenie czasu leczenia pacjenta
  • Wydłużenie oraz poprawa jakości życia

Zakres rzeczowy:

  1. przeprowadzenie robót remontowo-modernizacyjnych,
  2. rozbudowa istniejącego systemu RIS/PACS,
  3. doposażenie pracowni diagnostyki obrazowej Szpitala Powiatowego im. Jana Pawła II w Bartoszycach o:
    • Tomograf komputerowy
    • Aparat RTG typu telekomando
    • Cyfrowy aparat RTG typu zawieszenie sufitowe
    • Przenośne USG do pomocniczych badań i zabiegów
    • Stacja diagnostyczna lekarska
    • USG.
< >
<
>

Koordynator/ Kierownik

Artur Łukaszewicz
Sylwetka koordynatora/kierownika: 

specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej, internista

Lekarze/ kadra

W naszym Dziale pracuje:

  • 3 lekarzy specjalistów radiologii,
  • 2 rezydentów,
  • 8 techników elektroradiologii,
  • 1 specjalista do spraw kontroli jakości,
  • 2 pielęgniarki,
  • 2 rejestratorów.
Telefony: 

Rejestracja: (89) 675 22 88

Kierownik: (89) 675 22 85

Gabinet Lekarski: (89) 675 22 87

Pokój Personelu: (89) 675 22 86

Partnerzy