Nocna i świąteczna opieka zdrowotna

Dział Nocnej Świątecznej Opieki Zdrowotnej realizuje świadczenia z zakresu:

1. Ambulatoryjna nocna świąteczna opieka zdrowotna lekarska i pielęgniarska
  2.  Wyjazdowa nocna i świąteczna opieka zdrowotna lekarska i pielęgniarska
  3. Porada lekarska udzielona telefonicznie

Ambulatoryjna nocna świąteczna opieka zdrowotna lekarska i pielęgniarska

1. Świadczeniami Nocnej Świątecznej Opieki Zdrowotnej ( NŚOZ) w zakresie: A mbulatoryjnej nocnej świątecznej opieki zdrowotnej lekarskiej i pielęgniarskiej są świadczenia opieki zdrowotnej udzielane odpowiednio przez lekarza lub pielęgniarkę ambulatoryjnie w przypadku nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia pacjenta od poniedziałku do piątku w godzinach od 18:00 do 8:00 dnia następnego oraz w soboty, niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy (święta) od 8:00 do 8:00 dnia następnego.
  2. Pacjent może skorzystać z tej formy opieki zdrowotnej w przypadku:
    • nagłego zachorowania,
    • nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia lub istotny uszczerbek zdrowia, a zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy,
    • gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia.
  3. Skorzystanie ze świadczeń NŚOZ w nocy i w święta uzasadniają między innymi:
    • zaostrzenie dolegliwości znanej choroby przewlekłej (np. kolejny napad astmy oskrzelowej z umiarkowaną dusznością),
    • infekcja dróg oddechowych z wysoką gorączką (wyższą niż 39°C.), szczególnie u małych dzieci i ludzi w podeszłym wieku,
    • bóle brzucha, nieustępujące mimo stosowania leków rozkurczowych,
    • bóle głowy, nieustępujące mimo stosowania leków przeciwbólowych,
    • biegunka lub wymioty, szczególnie u dzieci lub osób w podeszłym wieku,
    • zatrzymanie wiatrów, stolca lub moczu
    • nagłe bóle krzyża, kręgosłupa, stawów, kończyn itp.,
    • zaburzenia psychiczne (z wyjątkiem agresji lub dokonanej próby samobójczej – wtedy należy wezwać zespól ratownictwa medycznego).
  4. Porada lekarska ambulatoryjna realizowana jest w Gabinecie Lekarskim POZ ( pokój nr 5) przy Szpitalnym Oddziale Ratunkowym.
  5. Poradę lekarską wyjazdową i udzieloną telefonicznie uzyskuje się dzwoniąc pod numer (89) 675 23 99.