XVIII Mistrzostwa Warmii i Mazur za nami!

W dniach 13-15.06.2023 Ryn za sprawą Szpitala w Bartoszycach zalał kolor pomarańczowy, bowiem na zawody zjechało 27 załóg ratowniczych z całej Polski. Na miejsce zmagań nieprzypadkowo została wybrana kraina Wielkich Jezior Mazurskich, ponieważ motywem przewodnim mistrzostw była prezentacja Wodnych Zespołów Ratownictwa Medycznego, które są jedną z form Państwowego Ratownictwa Medycznego, a której Szpital chciał przybliżyć funkcjonowanie. Ponadto w Rynie od czerwca do września stacjonuje Wodny Zespół RM będący w dyspozycji Szpitala Powiatowego w Bartoszycach.

Otwarcia Mistrzostw o godzinie 16.00 dokonał Dyrektor Szpitala Sławomir Wójcik wraz ze Starostą Bartoszyckim Janem Zbigniewem Nadolnym w Parku Edukacji, Kultury i Turystyki w Rynie, na które oprócz załóg ratowniczych przybyli zaproszeni goście, dyrektorzy i prezesi placówek medycznych, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych.

Od godziny 21:00 rozpoczęły się konkurencje nocne, które trwały do 03:00 w nocy. Drugiego dnia zmagania zespołów rozpoczęły się już od godziny 6:00. Zadania były rozlokowane w sześciu punktach miasta. Przed zawodnikami organizatorzy postawili niełatwe zadania. Uczestnicy zmagali się w 10 konkurencjach, rozmieszczonych w Rynie m.in. w Ekomarinie i okolicach. Zadania wymagały wiedzy, umiejętności i sprytu. Ćwiczenia symulowane dostarczyły uczestnikom wielu emocji i wrażeń, jak sami podkreślają zdobyta wiedza z pewnością zaowocuje. Zawodnicy musieli zmagać się m.in. z udzieleniem pomocy niemieckiemu turyście z rozwarstwiającym tętniakiem aorty, udzieleniem pomocy dziecku we wstrząsie oraz jego ojcu pogryzionym przez żmiję, udzieleniem pomocy pracownikowi, który podczas pracy doznał urazu oka z ciałem obcym oraz doznał urazu kręgosłupa i rdzenia kręgowego.

Finał VIII Mistrzostw otworzyła parada karetek, po czym w Parku Edukacji, Kultury i Turystyki zostali ogłoszeni zwycięzcy poszczególnych konkurencji oraz Mistrz Warmii i Mazur, a także zwycięzcy klasyfikacji generalnej mistrzostw.

Bezkonkurencyjnym okazał się zespół: Bielskie Pogotowie Ratunkowe w składzie Jan Wiatr, Sylwia Podsadecka i Dominik Szymczyk, którzy również okazali się najlepsi w zadaniach „Darzbór”, „Pan Wołodyjowski”, „Książę z bajki”. Tuz za nimi uplasował się zespół : OLMEDICA w Olecku Sp. z.o.o w składzie Izabela Gorlo, Marcin Mielniczek, Łukasz Jermak, którzy również byli najlepsi w konkurencjach: Was, Druh Boruh, Lustereczko. Trzecim zespołem była : Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy. A Mistrzem Warmii i Mazur w Ratownictwie medycznym został Zespół OLMEDICA w Olecku Sp. z.o.o

Podczas uroczystości zakończenia zostały wręczone statuetki, pamiątkowe dyplomy oraz fantomy do nauki udzielania pierwszej pomocy uczniom szkół podstawowych biorącym udział w konkursie technicznym na wykonanie Wodnej-Eko-Karetki.

Organizatorem mistrzostw był: Szpital Powiatowy im. Jana Pawła II w Bartoszycach,

Związek Pracodawców Ratownictwa Medycznego i Centrum Edukacji Ratownictwa

Medycznego Szpital Bartoszyce.

Patronat honorowy nad Mistrzostwami objął Wojewoda Warmińsko-Mazurski oraz Starosta Bartoszycki.

Klasyfikacja generalna poszczególnych konkurencji:

Lustereczko: Olmedica" w Olecku

WSPR w Białymstoku

SPZOZ w Białej Podlaskiej

WSPR w Szczecinie

Powiatowe Centrum Medyczne w Grójcu Sp. z o.o.

SPZOZ w Garwolinie