IV Ogólnopolski Zjazd Szpitali im. Jana Pawła II

W dniach 14-15.05.2015 r. odbył się IV Ogólnopolski Zjazd Szpitali im. Jana Pawła II, którego organizatorem  był Szpital Powiatowy im. Jana  Pawła II w Bartoszycach, a współorganizatorami Samorząd  Powiatu Bartoszyckiego, Miasta Bartoszyce oraz Gminy Bartoszyce. Patronat honorowy objął Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Arcybiskup Metropolita Warmiński, patronat medialny: Radio Olsztyn, Gazeta Olsztyńska, Goniec Bartoszycki oraz Telewizja Kablowa Bart-Sat. Na zjazd zaproszeni zostali przedstawiciele szpitali noszących imię Jana Pawła II z terenu całej Polski.

W naszym kraju jest około 20 szpitali im. Jana Pawła II. W zjeździe uczestniczyli przedstawiciele szpitali z Zamościa, Nowego Targu, Elbląga, Trzcianki, Krosna, Katowic, Sosnowca.

Zjazd rozpoczął się od uroczystej mszy świętej pod przewodnictwem arcybiskupa koadiutora Józefa Górzyńskiego. Nabożeństwo odprawione było przy relikwiach świętego Jana Pawła II. Następnie uczestnicy udali się na część konferencyjną. Wykład inauguracyjny "Personalizm a moralne wyzwania medycyny" wygłosił ks. dr Karol Jasiński z wydziału Teologii UWM w Olsztynie. Późniejsze bloki wykładowe dotyczyły spraw ściśle związanych z zarządzaniem szpitalami: ISO, akredytacji ( prof. Paweł Dobski), koszty ubezpieczenia (Grażyna Zielińska- Kancelaria Brokerska), Szpitalny Oddział Ratunkowy (lek. Wojciech Stefaniak), outsourcing (Adam Żmudziński-Affidea) oraz kontrowersjami w pracy ginekologa (lek.Wanda Madej-Roszko).

W drugim dniu Zjazdu uczestnicy mieli okazję zwiedzić piękne tereny naszego regionu m.in. Sanktuarium Maryjne w Św. Lipce.